Czym jest technologia HIFU?
HIFU (z ang. High focused ultrasound) to technologia, która wykorzystuje skondensowane ultradźwięki. Niektórym pacjentom ultradźwięki kojarzą się z niebezpieczną technologią, należy jednak pamiętać, że fale ultradźwiękowe wykorzystuje się w medycynie od kilku dekad. Najczęściej ultradźwięki wykorzystuje się w technologii USG.
HIFU skupia fale ultradźwiękowe, aby w kontrolowany sposób miejscowo dokonać mikrouszkodzenia. Kontrolowane przegrzanie tkanki stymuluje przebudowę struktury skóry, obkurczenie oraz swoisty lifting.
Czy HIFU to zabieg medyczny?
Technologia HIFU jest wykorzystywana w świecie medycyny od blisko 20 lat. Pierwotnie opracowana przez amerykańskich naukowców wojskowych technologia jako pierwsza została wykorzystana w medycynie do likwidowania nowotworów prostaty. Ta metoda skuteczna i bezpieczna jest wykorzystywany do dziś w urologii. Kolejnym zakresem medycznym wykorzystującym HIFU była ginekologia. Zabieg HIFU wpływał nie tylko na zwiększenie doznań seksualnych zarówno kobiety i mężczyźni, ale również na problemy z utrzymaniem moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu, zwane często trampolinowym nietrzymaniem moczu jest problemem wielu kobiet. Zabieg hifu dostępny w klinikach ginekologicznych okazał się skuteczna alternatywą dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
Ostatecznie technologia HIFU dotarła do medycyny estetycznej i kosmetologii. Urządzenia dostępne w klinice K2 posiada rejestrację medyczną co zapewnia bezpieczeństwo dla pacjenta i operatora, jednak nie wyklucza kosmetologów z korzystania z urządzenia. W związku z brakiem inwazyjności zabiegu, procedurę może przeprowadzać wyszkolony kosmetolog.
Czy zabieg HIFU jest bezpieczny?
W naszej klinice wykorzystujemy technologię UTIMS HIFU. Jest to jedno z nielicznych na rynku urządzeń posiadających badania kliniczne, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Zabieg HIFU nie narusza ciągłości skóry, dzięki czemu ograniczamy w znacznym stopniu wystąpienie działań niepożądanych. Intensywność energii, głębokość oraz obszar dobiera przeszkolony specjalista dzięki czemu mamy gwarancję bezpiecznego zabiegu.
Czy HIFU boli?
To jedno z podstawowych pytań naszych pacjentek. Wiele z nas słyszało o rewelacyjnych efektach zabiegowych oraz znacznym bólu podczas zabiegu. Prawda jest na szczęście połowiczna. Ból podczas zabiegu jest minimalny większość pacjentek ocenia go jako 2-3 w skali do 10. Wiąże się to z unikalną budową głowicy dostępnej w naszym urządzeniu UTIMS HIFU. Głowice centerless dostępne w naszej klinice K2 Medical umożliwiają znacznie większą precyzję zabiegu, dzięki czemu ograniczamy przegrzewanie obszaru zakończeń nerwowych. W efekcie minimalizujemy ból do poziomu delikatnego szczypania.
Lifting bez skalpela, jak to możliwe?
Podstawowym działaniem zabiegu jest lifting twarzy i szyi. Zabieg HIFU działa na różnych poziomach skóry. Zależnie od wybranej przez operatora głowicy docieramy od 1.5 mm do 4,5 mm głębokości. W efekcie możemy nie tylko dobrać ilość energii, ale również głębokość dotarcia ultradźwięków. Oznacza to, iż możemy podejść bardzo indywidulanie do potrzeb każdego pacjenta. Lifting skóry powstaje w wyniku mikrozwłóknień powstający po zabiegu co powoduje obkurczenie i uniesienie tkanki. Dodatkowym czynnikiem liftingującym jest zwiększenie jędrności skóry poprzez stymulację kolagenu i elastyny, które zagęszczają skórę. Skóra wygładza się, jest jędrniejsza i bardziej rozświetlona.
Jak wybrać obszar zabiegowy?
W naszej klinice to lekarz lub kosmetolog przeprowadzający zabieg pomoże Państwu dobrać odpowiednie metody do konkretnego problemu. Jeśli twarz, szyja lub dekolt kwalifikują się do zabiegu to zaproponujemy odpowiedni schemat zabiegu. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w klinice jest lifting dolnej części twarzy (poniżej kości jarzmowej ), podbródka oraz szyi. W efekcie uzyskujemy efekt konturowania linii żuchwy, wyeksponowanie policzków, redukcję chomików oraz drugiego podbródka oraz podciągnięcie skóry na szyi.
Hifu a zabieg na oczy
Wielu pacjentów pyta nas o zabieg w okolicy oka, dotyczący górnej lub dolnej powieki. W związku ze współpracą z chirurgiem plastycznym wykonującym blefaroplastykę zaobserwowaliśmy znacznie utrudnioną pracę chirurga w przypadku wcześniej wykonanych zabiegów hifu w obszarze powiek. W tym miejscu skóra jest bardzo cienka w efekcie zwłóknienie skóry zachodzi na prawie całym przekroju skóry. Oznacza to, iż w przypadki dalszych zabiegów chirurgicznych, lekarz ma znacznie utrudnioną pracę co może w efekcie przełożyć się na gorszy efekt zabiegowy. W związku z tymi obserwacjami HIFU na powieki nie jest praktykowanym zabiegiem w naszej klinice.
Kiedy będą efekty po zabiegu HIFU?
Wiele osób obserwuje zauważalną poprawę, natychmiast po zabiegu. Jednak jest to związane z wyjściowym problemem z jakim pacjent pojawił się w klinice. W przypadku bardzo grubej skóry i tzw. ciężkich policzków zauważalne efekty pojawią się po pewnym czasie. W procesie przebudowy skóry, który umożliwia zabieg HIFU niezwykle ważny jest czas. Zazwyczaj zapraszamy nasze pacjentki 3 miesiące po zabiegu w celu dokonania fotodokumentacji po zabiegowej. Proces przebudowy skóry to żmudna praca dla naszego organizmu która trwa od 4 do 12 tygodni. Czas przebudowy zależy od wielu czynników z tego powodu najczęściej wskazuje się 3 msc jako graniczny okres dla każdego z nas. Podczas oceny efektów ważne jest zrobienia prawidłowo wykonanego zdjęcia przed zabiegiem, tuż po oraz 3 msc po zabiegu. Zmiany zachodzące w naszej skórze po zabiegu HIFU zachodzą w trybie ciągłym, oznacza to, iż nie jesteśmy w stanie dostrzec poprawy jakości skóry z dnia na dzień ponieważ przyzwyczajamy się do minimalnych zmian każdego dnia zerkając w lustro.
“Nasze pacjentki przez pierwsze tygodnie często twierdzą, że nie widzą znacznej poprawy. Dopiero gdy spojrzą na zdjęcia przed lub usłyszą komplement od koleżanki okazuje się, iż efekt liftingu jest niesamowity. Nasz mózg przyzwyczaja się do subtelnych zmian, które widzimy codziennie rano w lustrze. Dopiero gdy porównamy zdjęcie przed zauważmy znaczne zmiany, które zaszły w naszej twarzy ” – mówi lekarz specjalista medycyny estetycznej Magdalena Brona Teżyk z K2 Medical & Dental
Bibliografia
Gail Ter Haar HIFU Tissue Ablation: Concept and Devices
Tatiana D Khokhlova , Joo Ha Hwang HIFU for Palliative Treatment of Pancreatic Cancer
Jennifer L MacGregor , Elizabeth L Tanzi Microfocused ultrasound for skin tightening
Gabriela Casabona, Kai Kaye Facial Skin Tightening With Microfocused Ultrasound and Dermal Fillers: Considerations for Patient Selection and Outcomes