Mezoterapia – co to za zabieg?

Mezoterapia jest to zabieg polegający na podaniu mikrodawki preparatu w głąb skóry za pomocą igły. Należy tu podkreślić, iż samo określenie mezoterapia dotyczy wyłącznie metody wprowadzenia preparatu do naszego ciała.  Zwyczajowo mezoterapie dzielimy na:

Mezoterapia mikroigłowa – jest to forma wykorzystywana najczęściej przez kosmetologów. Zabieg nie narusza ciągłości skóry. Substancje zostają wprowadzone w warstwę rogową skóry na głębokość 0,2-0,3 mm. Najczęściej w tej procedurze stosuje się urządzenia typu Dermapen.  Najnowszy Dermapen  posiada zdolność penetracji skóry nawet do 3 mm głębokości.

Mezoterapia igłowa – najpopularniejsza forma mezoterapii wśród lekarzy. Polega na wprowadzeniu preparatu najczęściej do skóry właściwej. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu 4 mm igły o średnicy 30-32 G.

Mezoterapia bezigłowa – z założenia mezoterapia polega na nakłuciu skóry za pomocą igły, jednak na przestrzeni lat marketingowo wprowadzono określenie mezoterapia bezigłowa. Jest to wprowadzenie substancji w głąb skóry bez wykorzystania igieł. W tym celu wykorzystuje się urządzenia wykorzystujące różnorodne właściwości fizyczne mające na celu penetrację skóry przez podawany preparat.

Mezoterapia igłowa – rodzaje?

W zależności od lekarza, pacjenci mogą usłyszeć o wielu rodzajach mezoterapii igłowej. Dla wielu lekarzy mezoterapia igłowa to uniwersalne określenie, którego nie ma sensu rozwijać. Z naszych obserwacji wynika, iż pacjenci dopytują oraz czytają o różnych metodach mezoterapia igłowej. W literaturze można spotkać następujące rodzaje mezoterapia igłowej:

Śródnaskórkowa mezoterapia igłowa – jest to najpłytsze możliwe podanie preparatu za pomocą cienkiej krótkiej igły. W tym celu wykorzystuje się mezoterapeutyki (czyli preparaty do mezoterapia igłowej) o małej gęstości. Podawane preparaty mają na celu rewitalizację skóry. Jest to najmniej inwazyjna forma mezoterapii igłowej. Posiada jednak ograniczenia dotyczące rodzaju podawanej substancji, zaleca się stosowanie mezoterapeutyków szybkowchłanialnych, gdyż podanie preparatów przeznaczonych do głębszych warstw skóry, może spowodować występowanie widocznych pęcherzyków na twarzy nawet przez 2 tyg. po zabiegu.

Mikropęcherzykowa mezoterapia igłowa – jest to metoda polegająca na wprowadzeniu preparatu na granicy naskórka i skóry właściwej. Najczęściej na głębokość 1,5 mm. W skórze pozostawia się mikropęcherzyki preparatu. Podawany jest preparat o większej gęstości niż w przypadku mezoterapi śródnaskórkowej. W tym przypadku często stosuje się mezoterapie zawierające niesieciowany i niestabilizowany kwas hialuronowy. Mezoterapeutyki stosowane w mezoterapi mikropęcherzykowej to najczęściej preparaty wchłaniające się w ciągu 48 godzin.

Depozytowa mezoterapia igłowa– jest to obecnie najbardziej skuteczna forma mezoterapii. Polega na wprowadzeniu znacznie większej ilości preparatu podczas jednej iniekcji, niż ma to miejsce w wyżej opisanych metodach. Preparat podaje się zazwyczaj do skóry właściwej lub tuż pod skórą właściwą w tkance podskórnej. W tej metodzie wykorzystuje się najczęściej stabilizowany kwas hialuronowy, a w niektórych przypadkach sieciowany. W ten sposób podany preparat może utrzymywać się od 14 dni do nawet kilku miesięcy. Mezoterapia depozytowa ma za zadanie długotrwałej stymulacji skóry, prowadzącej to jej przebudowy. W przypadku mezoterapia depozytowej stosuje się najczęściej stymulatory tkankowe oraz boostery. Stosowane preparaty mają na celu poprawę jakości skóry, uniesienie owalu twarzy, wyrównanie kolorytu skóry.

Mezoterapia Nappage – jest to jedna z pierwszych metod mezoterapeutycznych stosowanych przez lekarzy. Polega na bardzo szybkiej pracy z wykorzystaniem zazwyczaj igły 12 mm. Metoda ta cechuje się niską dokładnością. Większość lekarzy od wielu lat zaprzestało stosowania tej metody.

Mezoterapia kaniulowa – jest to metoda wykorzystująca długą igłę, która jest zakończona tempo. Z definicji mezoterapii trudno zakwalifikować tę metodę do mezoterapii, jednak jest to kolejny twór marketingowy z którym możemy się spotkać w wielu klinikach. Należy zauważyć, iż mimo wielu sprzeczności związanych z definicją, jest to jedna z najpopularniejszych metod wprowadzania mezoterapeutyków, stymulatorów tkankowych i boosterów do skóry. Przede wszystkim jej podstawowym atutem jest niska inwazyjność (4 wkłucia na twarz) oraz niski ból zabiegowy.

Czy mezoterapia boli?

Ból podczas zabiegu niwelujemy zazwyczaj za pomocą kremu znieczulającego połączonego z okluzją przez minimum 30 min. W większości przypadków jest to wystarczające znieczulenie pozwalające wykonać bezbolesny zabieg. Należy zwrócić uwagę, iż ból podczas zabiegu bierze się przede wszystkim z unerwienia obszaru zabiegowego. Niektóre obszary naszego ciała są znacznie bardziej unerwione, za czym idzie wrażliwość na ból. Dobór igły oraz sama technika podania również przyczyniają się do doznań bólowych podczas zabiegu. Należy zwrócić uwagę, iż sam preparat bardzo często powoduje szczypanie w tkance poprzez swoje pH. W tym przypadku można dodać środek znieczulający bezpośrednio do preparatu. Podstawowym wpływ na ból zabiegowy ma indywidulana wrażliwość pacjenta na bodźce fizyczne.

W jakim obszarze można wykonać mezoterapię igłową?

Najczęstszymi obszarami poddawanymi mezoterapii jest twarz i owłosiona skóra głowy. W przypadku owłosionej skóry głowy, zabieg mezoterapii jest dość prosty, podajemy preparat (PRF, PRP , DR.CYJ lub haircare) w miejscach osłabienia włosów. Zabieg wykonujemy krótką igłą, a preparat podajemy na konkretna głębokość skóry. W przypadku twarzy sprawa komplikuje się dużo bardziej. Dla uproszczenia spróbujmy podzielić twarz na 3 części górna (od linii włosów do skroni) , środkowa (od skroni do ust), dolna część twarzy (od ust od brody) . Każdy z tych trzech obszarów traktujemy indywidualnie. W zależności od wskazań lekarz wybiera preparat dedykowany dla pacjenta. Górna część twarzy zazwyczaj wymaga preparatów nawilżających, redukujących przebarwienia oraz minimalizujących przebarwienia. Jest to obszar, w którym tkanka jest dość cienka zatem najlepiej jest pracować na głębokości 1,5mm wykorzystując lekkie niesieciowane preparaty podawane za pomocą cienkiej krótkiej igły czy tzw. mezoterapia antyaging.

W przypadku środkowej części twarzy stosuje się preparaty mocno ujędrniające o charakterze liftingującym lub wręcz lekko wolumetrycznym. W tym celu sugeruje się stosowanie boosterów do skóry oraz stymulatorów tkankowych. Istotnym elementem środkowej części twarzy są dolne powieki. Najbardziej problematyczny obszar, w który bardzo często występują problemy worków pod oczami lub cieni, a niekiedy oba problemy jednocześnie. W tym przypadku stosuje się mezoterapia dedykowane na okolice oka. Mające na celu szybka poprawę wskazanego problemu.

W dolnej części twarzy często obserwuje się zmiany mimiczne, które idealnie kwalifikują się do preparatów zawierających substancje botox-like, działające hamująco na problem zmarszczek mimicznych. W tym przypadku również stosuje się preparaty mające na celu ujędrnienie i rozpuszczenie potocznie zwanych chomików.

Mezoterapia igłowa to nie tylko górne części naszego ciała. Popularnymi zabiegami mezoterapii igłowej są lipoliza mająca na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej oraz pozbycie się cellulitu. Zabiegi wykonuje się podobnie jak w przypadku twarzy krótką igłą, jednak preparat podaje się tuż pod skórę.

Ile razy wykonujemy zabieg mezoterapii?

Każdy zabieg mezoterapii wykonujemy w serii. Od tego jak dana seria będzie wyglądać decyduje lekarz na podstawie stanu skóry pacjenta, wskazań producenta preparatu, indywidualnych preferencji pacjenta oraz innych zabiegów wykonywanych równocześnie w danym obszarze. Zazwyczaj zabiegi przeprowadza się w cyklu co 7 lub co 14 dni. Serie trwają od 2 do 6 razy. W niektórych przypadkach serie zabiegowe są łączone, wykorzystuje się w tym celu różne preparaty, innym razem są to ściśle wyznaczone protokoły, w których co 14 dni podajemy ten sam preparat.

“W Klinice K2 Medial & Dental Clinic wykonujemy liczne rodzaje mezoterapii. Najistotniejsze w doborze preparatu oraz metody są indywidualne wskazania pacjenta. Podczas pierwszej konsultacji wspólnie z pacjentem ustalamy odpowiedni plan leczenia. W protokołach mezoterapeutycznych ważna jest systematyczność wykonywania zabiegów. To właśnie takie działanie umożliwi nam uzyskanie możliwie najlepszego efektu.”  mówi dr n. med. Krystian Krupski  z K2 Medical & Dental