Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, zwane również: PRP, wampirzy lifting, lifting autologiczny, to nic innego jak ekstrakt z własnej krwi. Materiał PRP pozyskany z krwi to skondensowane płytki krwi, które są bogate w liczne czynniki wzrostu. To właśnie dzięki nim osocze bogatopłytkowe to ulubiony zabieg gwiazd. Zabieg podania osocza jest oparty na skomplikowanych procesach biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Cała „magia” zabiegu polega na przekierowaniu wszystkich sił w postaci czynników wzrostu w naszą skórę. Wampirzy lifting to zabieg, który jest krwawy jedynie z nazwy. Pobrana przez pielęgniarkę lub lekarza krew zostaje odwirowana w specjalistycznej probówce zawierające związki chemiczne, które ułatwiają nam odseparowanie osocza bogatopłytkowego od pozostałych elementów krwi. Proces wirowania zachodzi w odpowiednio dobranej wirówce medycznej. Tak idealnie oczyszczone PRP zostaje podane śródskórnie przez lekarza za pomocą krótkiej 4 mm igiełki wprost w naszą skórę.


Jak przygotować się do zabiegu PRP?

Bardzo często spotykamy się z opinią, iż zabieg PRP możemy wykonać bez jakiegokolwiek przygotowania. Niestety nie jest to prawda. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz w klinice K2 informuje pacjenta, które leki należy odstawić przed zabiegiem. Szalenie ważne jest również odpowiednie przygotowanie organizmu. Przez 2 dni przed zabiegiem należy odpowiednio się nawadniać i unikać znacznego wysiłku fizycznego lub sauny. Nieodpowiednie przygotowanie do zabiegu może skutkować pozyskaniem kilkakrotnie mniejszej ilości osocza niż jest to możliwe.


Jak często wykonujemy zabieg PRP?

Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe należy wykonywać w serii. Najczęściej jest to raz na 2-4 tygodnie. Długość serii jest uzależniona od naszej kondycji skóry, trybu życia oraz wieku. Zazwyczaj powtarzamy zabieg od 2 do 5 razy. Osocze najczęściej podawane jest za pomocą techniki mezoterapii z wykorzystaniem cienkiej igły. Niekiedy osocze zostaje podane za pomocą kaniuli, w przypadku, gdy nie możliwe jest wielokrotne nakłuwanie skóry. Przed każdym zabiegiem skóra zostaje znieczulona za pomocą kremu znieczulającego, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny.


Jakie są efekty po PRP?

Zawarte we PRP czynniki wzrostu wpływają na znaczną poprawę elastyczności i nawilżenia skóry. Warstwy skórne poddane zabiegowi PRP stają się bardziej zbite, odzyskują dawną jędrność. Większość pacjentek podkreśla naturalny efekt po kuracji PRP. Twarz odzyskuje dawny wygląd, a pierwotne rysy twarzy pozostają bez zmian. Jest to bardzo istotne dla wielu pacjentów korzystających z usług naszej kliniki.

Należy pamiętać, że wampirzy lifting to nie tylko poprawa wyglądy skóry. Osocze bogatopłytkowe wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie skóry. Bardzo często obserwujemy poprawę sebum oraz wyregulowanie procesów wydzielania łoju. Wraz z poprawą jakości i funkcjonowania skóry znacznej poprawie ulegają również wszelkie produkty skóry którymi są np. włosy. Osocze bogatopłytkowe to niezastąpiona kuracja w leczeniu łysienia u wielu osób. Podane czynniki wzrostu hamują wypadanie włosów, wzmacniają istniejące włosy oraz pobudzające mikrokrążenie w obszarze skóry głowy.


Osocze bogatopłytkowe, a przeciwskazania.

Osocze bogatopłytkowe nie jest wyjątkowo problematycznym zabiegiem. Przeciwskazania obejmują podstawową grupę chorób i stanów dyskwalifikujących pacjentów to jakichkolwiek zabiegów estetycznych, są to między innymi infekcje wirusowe lub bakteryjne, ciąża, historia nowotworowa i inne. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wampirzy lifting jest to zabieg autologiczny. W niektórych silnych zaburzeniach autoimmulogicznych osocze bogatopłytkowe może wywołać reakcję immunologiczną organizmu. Są to jednak pojedyncze przypadki, które lekarz dyskwalifikuje podczas wywiadu medycznego poprzedzającego każdy zabieg.


Zastosowanie PRP w medycynie.

Osocze bogatopłytkowe jest materiałem biologicznym wykorzystywanym w wielu specjalnościach medycznych. Od wielu lat PRP wykorzystuje się w ortopedii przy iniekcjach dostawowych. Bogaty w czynniki wzrostu preparat regeneruje stawy i ułatwia wyrównanie poziomu mazi stawowej, która obniża poziom tarcia stawu. Dermatologia i chirurgia to kolejne specjalizacje medyczne które od wielu lat wykorzystują osocze bogatopłytkowe w celach leczniczych. Stosowanie w formie okluzji na rany osocze znajduje zastosowanie w procesie leczenia ran. Wampirzy lifting stosuje się również w terapiach przeciw wypadaniu włosów oraz podczas przeszczepu włosów. W naszej klinice wykorzystujemy osocze bogatopłytkowe również w implantologii stomatologicznej oraz jako zabieg przyśpieszający leczenie po zabiegach laserowych. Po każdym inwazyjnym zabiegu wykorzystującym laser ablacyjny proponujemy naszym pacjentom biologiczny opatrunek. Procedura polega na zastosowaniu PRP w formie okluzji przez 20 minut po zabiegu laserowym. Obserwujemy znaczne przyśpieszenie procesów goje, co przekłada się na skrócenie czasu rekonwalescencji nawet 3krotnie.

Jeśli jesteście zaskoczeni jak wielkie są możliwości naszej krwi to przekonajcie się na własnej skórze, że osocze bogatopłytkowe to eliksir młodości XXI wieku.

“Klinika K2 Medial & Dental Clinic wykorzystuje jedynie oryginalne zestawy do pozyskiwania osocza. Dzięki temu pozyskane osocze bogatopłytkowe zawiera najwyższy możliwy poziom czynników wzrostu. W naszej klinice podstawową zasadą jest korzystanie z certyfikowanych produktów zapewniających najlepsze efekty, a przede wszystkim bezpieczeństwo dla pacjenta” – mówi dr n. med. Krystian Krupski  z K2 Medical & Dental


BIBLIOGRAFIA
Injectable Platelet-Rich Fibrin (PRF): The newest biomaterial and its use in various dermatological conditions in our practice: A case series.
Bansod Shashank, Madke Bhushan 2020.09
Assessment of the effect of platelet rich plasma on the healing of operated sacrococcygeal pilonidal sinus by lay-open technique: a randomized clinical trial.
Mohamed M Gohar, Reda F Ali, Khaled A Ismail, Taha A Ismail, Nahla A Nosair 2020.09
Photoaging Skin Therapy with PRP and ADSC: A Comparative Study.
Luiz Charles-De-Sá, Natale Gontijo-De-Amorim 2020.07
Dermatologia estetyczna
Baumann Leslie pod red. Kamila Padlewska  2020.07