Czym jest botoks?

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoks, to najpopularniejszy zabieg medycyny estetycznej. Nazwa botoks pochodzi od najpopularniejszego na świecie preparatu zawierającego toksynę botulinową, zwanego Botox. W tym miejscu należy zauważyć, że Botox to lek. W medycynie estetycznej stanowcza większość produktów to wyroby medyczne, jednak najwyższy możliwy status leku posiada dosłownie kilka produktów. Rejestracja produktu jako leku wiąże się z wieloma latami bardzo rygorystycznych badań klinicznych, które gwarantują niesamowicie wysoki poziom bezpieczeństwa podania. Botoks jest białkiem, które w możliwie najbardziej naturalny sposób hamuje przewodzenie impulsów nerwowych między mięśniem a komórką nerwową. Owocuje to czasowym osłabieniem funkcjonowania mięśnia. Botoks hamuje skurcz mięśnia, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania bruzd i zmarszczek podczas skurczu.

Kiedy podajemy botox?

Botox w historii medycyny był wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny. Początkowo toksyna botulinowa była wykorzystywana w okulistyce do leczenia zeza u dzieci. Niedługo po tym botoks stał się jednym z ulubionych leków stosowanych przez neurologów. Botoks w neurologii stosuje się przy spastyczności mięśniowej, spazmowych bólach mięśniowych oraz w leczeniu migreny. W medycynie estetycznej Botox stosujemy najczęściej w celach estetycznych. Toksyna botulinowa powinna być zastosowana w przypadku dynamicznej mimiki twarzy. Oznacza to, iż w różnych obszarach twarzy pod wpływem skurczu mięśni powstają bruzdy i zmarszczki mimiczne. Najczęściej botoks stosuje się na zmarszczki palacza, kurze łapki, poprzecze zmarszczki czoła oraz lwia zmarszczka, czyli zmarszczka między brwiami. Należy pamiętać, że botoks nie nadaje się to likwidowania zmarszczek wynikających z braku elastyczności skóry, zwanych statycznymi. W naszej klinice K2 Medical & Dental botoks często wykorzystujemy w stomatologii do leczenia bruksizmu oraz gummy smile, a nasi dermatolodzy, aby leczyć nadpotliwość.

“Podczas planowania metamorfozy uśmiechu wielu naszych pacjentów zapomina o zachowaniu odpowiedniej równowagi: zęby, usta , dziąsła. To właśnie dziąsła bardzo często zostają pominięte w procesie metamorfozy. Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy potrafi być zredukowany przy użyciu dosłownie kilku jednostek botoksu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i zajmuje 5 min” – mówi specjalista medycyny estetycznej dr Agnieszka Sirocka z K2 Medical & Dental Clinic

Botoks podajemy raz na kilka miesięcy. Czas utrzymywania swoistego porażenia mięśnia jest zależy od wielu czynników zazwyczaj jest to od 3 do 6 miesięcy. Po dokonaniu iniekcji niezbędna jest wizyta kontrolna po okresie około 2 tygodni w celu ewentualnego dostrzyknięcia drobnej ilości toksyny. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać rozgrzewania tkanki, wysiłku fizycznego oraz wszelkich zabiegów kosmetycznych, które mogą wywołać stan zapalny. Niestosowanie się do zaleceń lekarza po zabiegu może doprowadzić do asymetrycznego rozprzestrzeniania się toksyny.

Jakie opinie ma botoks?

Przez lata pracy z preparatami zawierającymi botoks, nasi lekarze spotkali się z licznymi opiniami, które czasami urastały do rozmiaru mitów. Wiele z nas jest przekonanych, że botoks wypełnia zmarszczki, ba! a nawet usta ! Żaden lek zawierających w sobie botoks nie ma możliwości zwiększania objętości tkanki, za czym idzie nie jest w stanie wypełnić ani zmarszczki, ani bruzdy, a już na pewno nie powiększymy nim ust. Botox służy przede wszystkim do likwidowania zmarszczek mimicznych takich jak kurze łapki, zmarszczki palacza, lwia zmarszczka oraz zmarszczki czoła. W niektórych przypadkach stosuje się mezobotoks na całą twarz. Zwany również baby botox lub botox lift ma na celu wyrównanie skóry, napięcie oraz redukcję rumienia. Nasi dermatolodzy bardzo często stosują również botoks jako metodę leczenie nadpotliwości dłoni, pach i stóp. Zabieg paraliżuje funkcjonowanie gruczołów potowych na kilka miesięcy, dzięki czemu znacznie ograniczamy ilość wydzielanego potu.

Czy botoks jest bezpieczny?

Jak już wspomnieliśmy toksyna botulinowa towarzyszy medycynie od wielu lat. Jest jedna z nielicznych substancji stosowanych w medycynie estetycznej, która ma status leku. Wiąże się to z przeprowadzeniem wieloetapowych badań klinicznych.  Jej udokumentowane działanie opisują tysiące publikacji naukowych. Aby zabieg podania botoksu był w  pełni bezpieczny musi spełnić kilka przesłanek. Najważniejszym elementem jest oryginalny produkt, który zapewni bezpieczny skład podanej substancji. Istotnym elementem jest również to jak przechowywany jest preparat w klinice. Większość preparatów zawierających toksynę botulinową jest wrażliwych na działanie temperatury, oznacza to iż należy przechowywać je w lodówce. Niezmiernie ważne jest również odpowiednie podanie preparatu, wiąże się to z prawidłowym rozcieńczeniem toksyny, wybraniem właściwych miejsc podania oraz ustalenie prawidłowej ilości leku. Gwarancja spełnienia wszystkich punktu jest uprawniony do podania botoksu lekarz. Nieodpowiednio przechowywana toksyna botulinowa pod warunkiem zastosowania oryginalnego produktu oraz wykonania zabiegu przez wykwalifikowanego lekarza.

BIBLIOGRAFIA:

Francesco Scaglione Conversion Ratio between Botox®, Dysport®, and Xeomin® in Clinical Practice
H A Khawaja , E Hernandez-Perez Botox in dermatology
S K Mendez-Eastman  BOTOX: a review

Leave a comment

1 × 5 =