Zabiegi z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej dla skóry dojrzałej

60 rok życia dla większości kobiet to czas w którym zbliżają się do wieku emerytalnego, ale nie jest to równoznaczne z zaprzestaniem dbania z swoją urodę.

Okres menopauzy, który zazwyczaj kończy się do 60tki wpływa na znaczne pogorszenie stanu naszej skóry. Podstawowy wpływ na zmiany stanu naszej skóry odgrywa estrogen, który znacznie zmniejsza swój poziom w trakcie menopauzy. Pogorszenie ogólnego wyglądu naszej twarzy, szyi czy dekoltu to kumulacja licznych czynników, a zmiany hormonalne to tylko jeden z nich.

Nadmierna ekspozycja słoneczna, równoznaczna z rzadkim stosowaniem filtrów UV to jedna z podstawowych przyczyn złego wyglądu skóry nad którym pracujemy od najmłodszych lat. Fotostarzenie, bo o takim mechanizmie tu mowa, jest uznawane jako główny czynnik wpływający na zły stan skóry nawet u młodych kobiet.

Nadmierne opalanie połączone z zaburzeniami hormonalnymi wpływa na powstawanie zmian pigmentacyjnych zwanych plamami starczymy. Najczęstszym obszarem występowania plam są twarz, dłonie, szyja i dekolt.

Z wiekiem w obrębie twarzy pojawiają się zaburzenia tkanki tłuszczowej, u części pacjentów obserwujemy charakterystyczne nawisy w okolicy żuchwy zwane chomikami oraz obwisły podbródek. Zauważalny staje się również deficyt tkanki tłuszczowej w okolicy kości jarzmowej.

Wraz z nawisami skórnymi częstym problemem staje się okolica oczu. Asymetria górnej i dolnej powieki to zjawisko występujące u prawie każdego człowieka w określonym wieku. Większość 60cio latków skarży się na opadające górne powieki, zjawisko zwane ptozą. Przyczyn występowania ptozy może być wiele od naturalnych czynników genetycznych połączonych z wiekiem do chorób ogólnoustrojowych lub neurologicznych. W obszarze dolnej powieki z wiekiem zaczynają pojawiać się obrzęki wynikające z zastojów limfatycznych lub przepukliny.

Podsumowując najpopularniejsze objawy starzenia po 60 roku życia nasuwa się jedna myśl facelifting ! Jednak należy pamiętać, iż procedura faceliftingu mimo wspaniałych rezultatów, nie jest dla każdego. Podstawową przyczyną dyskwalifikacji do zabiegu faceliftingu są choroby współistniejące, które występują u większości osób po 60 roku życia. Wiele osób zakwalifikowanych do zabiegu w ostatniej chwili rezygnuje ze względu na wysoką inwazyjność zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

 

Co zrobić gdy facelifting nie jest opcją ?

Medycyna estetyczna połączona z kosmetologią potrafi czynić małe cuda. Większość wymienionych efektów starzenia można niwelować regularnie korzystając z zabiegów odmładzających. Jednak co zrobić jeśli masz 60 lat i dopiero teraz zauważyłaś że twoje koleżanki wyglądają dużo młodziej ? Jest na kilka rozwiązań.

Podstawową czynnością jaką należy wykonać to wykonanie wywiadu połączonego z konsultacją u doświadczonego lekarza zajmującego się medycyną estetyczną. To wspólnie z nim będziecie w stanie ustalić odpowiednią metodę a przede wszystkim kolejność przywrócenia dawnej Ja.

Należy pamiętać, że „pracując” przez kilkadziesiąt lat na zły stan naszej skóry, nie możemy spodziewać się natychmiastowego odmłodzenia o 20 lat w 1 dzień. Ten proces jest dla niektórych żmudny czasami bywa kosztowny, ale zawsze jest wart ostatecznego efektu.

 

Co zrobić z obwisłymi policzkami ?

Opadające policzki to jedna z podstawowych obszarów od których pacjenci zaczynają swoją odbudowę. Metod uniesienia tkanek miękkich naszej twarzy jest wiele. Jedną z metod, które warto rozważyć ze względu na niską inwazyjność jest zabieg HIFU. Jest to procedura polegająca na obkurczeniu włókien kolagenowych i stworzenia mikrorusztowania w naszej skórze za pomocą skondensowanych ultradźwięków. Na efekt zabiegu najczęściej musimy poczekać do 3 miesięcy od zabiegu. Jednak jest on całkowicie bezinwazyjny, co oznacza że tuż po zabiegu możemy cieszyć się z przyjemności życia codziennego tz. basenu, sauny, sportu, opalania czy nawet alkoholu.

Dla części pacjentów zabieg HIFU oferuje zbyć mały efekt, a przede wszystkim czas oczekiwania jest zbyt długi. W tej sytuacji najlepszą metodą jest implantacja nici liftingujących. Jest to zupełne przeciwieństwo HIFU. Zabieg jest inwazyjny ( co nie oznacza bolesny, podane jest znieczulenie ) , daje praktycznie natychmiastowy efekt. Implantacji nici polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia w obszarze liftingowanym przez który wprowadzane są haczykowe nitki liftingujące, które budują silne rusztowanie pod skórą połączone mocnym fizycznym uniesieniem tkanek miękkich.. Procedura lifitngu nićmi najczęściej jest połączona z miejscową liposukcją podbródka dzięki czemu odzyskujemy dawną linię żuchwy. Efekt liftingu nićmi może utrzymywać się do 24 msc.

 

Metoda na smutne oczy

Opadające powieki oraz obrzęk dolnej powieki (twz. worki po oczami) to najpopularniejszy zabieg wśród 60cio latków – mówi chirurg plastyk dr Łukasz Banasiak. W tym przypadku istnieje jedyna skuteczna metoda – plastyka powiek. Mimo iż jest to zabieg chirurgii plastycznej, procedura trwa niekiedy tyle co zabieg medycyny estetycznej. Wykonana w znieczuleniu miejscowym plastyka powiek przeprowadzona przez sprawnego chirurga plastycznego gwarantuje powalające efekty. Zabieg polega na wycięciu nadmiernej skóry a następnie wykonanie niezauważalnego szycia. Po około 10 dniach szwy zostają zdjęte, a w odbiciu lustra widzimy nową, a można by nawet rzec młodszą Ja.

 

A co ze skórą ?

Jakość skóry to podstawa bez względu na wiek. W tej sytuacji zagęszczenie i odpowiednia stymulacja odgrywa olbrzymią rolę.  “Dojrzała skóra wymaga odpowiedniej stymulacji. W tym celu najczęściej stosuję zabiegi autologiczne PRP i PRF oraz nowoczesne stymulatory na bazie aminokwasów, peptydów i innych czynników wzrostu”– mówi dr Agnieszka Sirocka z K2 Medical & Dental

Proces zagęszczenia skóry możemy również uzyskać stosując radiofrekwencję mikroigłową, która pomoże nam nie tylko w zagęszczeniu skóry, ale również w procesie wyrównania skóry i redukcji przebarwień.

 

Zmiany pigmentacyjne

Wspomniana metoda RF mikroigłowa w znacznym stopniu redukuje zmiany pigmentacyjne na skórze. Rewelacyjne efekty oferuje metoda łączona z peelingami chemicznymi penetrującymi głębsze obszary skóry. Możliwe jest zastosowanie peelingu połączonego z terapią estrogenową, czyli zabieg szyty na miarę 60 latki.

Wraz z rozwojem medycyny regularnie pojawiają się nowe alternatywne rozwiązania dla dojrzałej skóry, z tego powodu warto śledzić najnowsze trendy branży beauty.

Leave a comment

nine − nine =